Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Jak zamontować cegły na ścianie?
Chcesz wiedzieć jak zamontować cegły na ścianie? Mamy dla Ciebie najciekawsze wzory płytek z cegły położonych na elewacji lub podłodze.

Samodzielne dekorowanie mieszkania przynosi dużą satysfakcję. W ten sposób nie tylko obniżysz cenę wykończenia, ale też samemu zadbasz o każdy detal. Chcesz wiedzieć jak ułożyć cegły na ścianie w najlepszy sposób? Zapraszamy do czytania wpisu!

Montaż płytek z cegły nie należy do najtrudniejszych zadań – z pewnością sobie poradzisz! Warto jednak wcześniej poznać sposób układania cegieł, dzięki czemu łatwo uniknąć pomyłek. Pierwszą kwestią jest oczywiście wybór narzędzi do tego celu.

Jakie narzędzia do montażu cegieł na ścianie wybrać?

Jak położyć cegły na ścianie? Układanie płytek z cegły warto zacząć od skompletowania potrzebnych narzędzi. Dokładny montaż wymaga miarki oraz poziomnicy. Ołówek lub pisak przydadzą się do rozrysowania na ścianie siatki.

Oprócz tego musisz mieć pędzel malarski i wiaderko, a także wałek z kuwetą oraz szpachelkę do nakładania. Pod ręką powinny być też: mieszadło, wiertarka i paca grzebieniowa 8 mm.

Narzędzie do układania płytek z cegły:

 • miarka
 • poziomnica
 • ołówek lub pisak
 • pędzel malarski
 • wiaderko
 • wałek z kuwetą
 • paca grzebieniowa 8 mm (grzebień do kleju)
 • kielnia do fugowania 10 mm
 • mieszadło
 • wiertarka
 • bawełniana ściereczka
 • odkurzacz

Przydadzą się też materiały. Dobrym pomysłem jest kupić cały zestaw z impregnatem, klejem, gruntem i fugą:

 • grunt
 • klej
 • impregnat
 • płytki z cegły
 • fuga

Te ostatnie powinieneś wybrać kierując się stylem pomieszczenia, jaki zamierzasz uzyskać. Jedną z inspiracji podrzucamy w naszym wpisie na blogu: płytki elewacyjne Lico Toruńskie – cegła na medal. Opisujemy w nim czerwony klinkier, który doskonale oddaje atmosferę starówki pięknego miasta nad Wisłą!

Dowiedz się ile płytek z cegieł na m2 ściany potrzebujesz. Zwykle taka informacja jest podana na karcie produktu, który wybrałeś. Kiedy już będziesz miał wszystkie narzędzia, czas zabrać się do najważniejszego zadania – układania płytek. Ale od czego zacząć?

Układanie płytek z cegły – jak zacząć?

Pierwszym etapem, od którego trzeba zacząć układanie płytek z cegły jest gruntowanie ściany. Wlej grunt do naczynia, np. wiaderka. Weź do ręki pędzel malarski i rozprowadź grunt po powierzchni ściany. Pamiętaj, że nie mogą powstać zacieki. Zdarza się, że elewacja jest bardzo chłonna.

Po nałożeniu pierwszej warstwy przypatrz się dokładnie powierzchni swojej ściany. Na całej szerokości i wysokości musi lekko połyskiwać od gruntu. Jeśli tak nie jest, nałóż jeszcze jedną warstwę i powtarzaj czynność aż do uzyskania pożądanego efektu.

Jak położyć cegły na ścianie?

Układanie płytek z cegły na ścianie składa się z dwóch etapów: klejenia i fugowania.

Zanim zaczniesz montaż powinieneś zadecydować o wzorze murowania cegieł, który chcesz odwzorować. Przygotowaliśmy dla Ciebie infografikę, dzięki której dowiesz się jak położyć cegły na ścianie lub podłodze. Oto najciekawsze wzory ułożenia płytek:

Pomysły na montaż płytek z cegły na ścianie lub podłodze. Warto znać najciekawsze wzory!

Istotna jest też inna kwestia, ważna dla osób, które cegły kładą nie tylko na elewację. Jak zacząć układanie płytek – najpierw podłoga czy ściany? Są różne szkoły zwolenników pierwszej lub drugiej opcji. Montaż płytek najpierw na ścianie pozwoli uchronić podłogę, która będzie kładziona jako ostatnia. Niektórzy układają klinkier najpierw na ścianie do przedostatniego rzędu, potem na podłodze, a na koniec uzupełniają wybrakowaną elewację.

Po dokonaniu istotnych dla Ciebie decyzji możesz przystąpić do następnego etapu:

 • Klejenie płytek z cegły

Dobrze przyklejona cięta cegła na ścianę to połowa sukcesu. Pamiętaj, aby klejenie płytek zacząć, gdy ściana lub podłoga będzie już sucha po gruntowaniu. Pierwsze, co musisz zrobić to rozdrobnić klej. Następnie użyj grzebienia i nanoś nim klej na płytki. Teraz dociskaj cegiełki do ściany. Kiedy skończysz układanie płytek z cegły na ścianie lub podłodze, czas przejść do fugowania.

 • Fugowanie płytek z cegły

Do montażu klinkieru polecamy fugowanie metodą półsuchą:

Rozrób fug tak, aby była lekko sucha

Połóż fugę na pace do fugowania

Za pomocą kielni 10 mm nakładaj fugę między płytkami

Po wyrobieniu pacy wygładź fugę kielnią Pamiętaj, że rozrobionej fugi nie można zostawić na później, dlatego przygotuj tylko tyle, ile zużyjesz od razu. Nie panikuj, jeśli zabrudzisz płytki. Wystarczy szybko przetrzeć cegłę za pomocą bawełnianej ściereczki. Kiedy fuga zaschnie, użyj szczotki ryżowej, aby oczyścić płytki z cegły. Idealną czystość elewacji osiągniesz za pomocą odkurzacza.

Impregnacja klinkieru

Na impregnowanie cegły klinkierowej trzeba będzie trochę poczekać – ściana musi być całkowicie sucha. Zwykle schnięcie trwa od 7 do 14 dni. Po tym okresie musisz jeszcze raz oczyścić płytki odkurzaczem, a następnie nałożyć impregnat pędzlem. Warto zrobić to dwukrotnie za pomocą metody mokro na mokro, czyli nie czekając, aż pierwsza warstwa wyschnie. Zwykle po około 20 minutach można nakładać drugą warstwę.

Jeśli podoba Ci się oryginalna barwa, to już wszystko! Po zakończonej impregnacji możesz jednak pomalować cegłę, na taki kolor jaki tylko chcesz. Pamiętaj aby wałek lub pędzel miały duże włosie.

Podpowiadamy też, że dekoracje w postaci płytek z cegły dobrze pasują do innych elementów stylu rustykalnego. Zapraszamy do czytania naszego wpisu traktującego o tym temacie: Połączenie cegły i drewna.

Wersje językowe
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 56 30 70 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium