Rustykalny oznacza wiejski. Pierwotnie takie domostwo pełne było starych mebli z drewna, oryginalnych ścian i licznych dekoracji, które nawiązywały do natury. Taka prostota wynikała często z dostępności materiałów, upiększających dom w stylu rustykalnym. Chociaż style wystroju z czasem ewoluują, rustykalne wnętrza zachowały wiele ze swojej dawnej specyfiki. Co oznacza styl rustykalny w dzisiejszych czasach i jak o niego zadbać w swoim domu? Zapraszamy do czytania!
Stojące w małych mieścinach chałupy i malownicze dworki na uboczu – oto ojczyzna stylu rustykalnego. Wywodzi się z XIX wieku, w którym europejskie narody przeżywały swoją wiosnę, a motywy ludowe nabierały nowych wartości. Nawet jeśli początki wydają się odległe, sporo mówią nam o tym, co znaczy styl rustykalny dzisiaj.
Jak wygląda styl rustykalny?
Co to jest styl rustykalny i jak go rozpoznać? W telegraficznym skrócie – jest to połączenie drewna i cegły oraz dekoracji wiejskich. Rustykalne aranżacje wnętrz skupiają się na postarzanych deskach, płytkach z cegieł oraz na wielu – z pozoru nieistotnych – drobnych elementach. Bez względu na wielkość dekoracji, odpowiednio dobrana ozdoba jest składową całości, która ma być przytulna, ale też surowa.
Meble rustykalne wcale nie muszą być liczne. To od nas zależy, czy chcemy “iść na całość” i zmienić nasze mieszkanie w chatkę drwala lub wiejskie domostwo. Możemy też pójść w zupełnie innym kierunku, gdzie dekoracja ma być tylko wyraźnie odznaczającym się dodatkiem. Przykładowo: styl rustykalny połączony z nowoczesnym to świetna propozycja, na którą nie powinniśmy przymykać oka.
Istnieje cała masa rozmaitych aranżacji, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Jednym z cenionych połączeń jest np. styl boho i rustykalny. Surowe wiejskie wnętrze z nutką klimatu artystycznej bohemy dobrze się sprawdzi, jeśli chcemy podarować domowi nieco wygody i luzu w designie.
Jak urządzić rustykalne wnętrza?
Od ogółu do szczegółu – zacznijmy od tego, co niejako zbuduje wnętrze i rustykalny styl pomieszczenia. Kolor ściany powinien współgrać z meblami pośrodku. Najłatwiej ograniczymy problem doboru, jeśli wybierzemy czerwone cegły i brązowe, drewniane meble. To sprawdzony duet, który świetnie do siebie pasuje.
Do płytek z cegły o ciepłej barwie najlepiej dobrać pozostałe ściany w kolorze białym lub szarym. Jeśli mamy wskazać najważniejszy element to musimy podkreślić, że styl rustykalny opiera się na drewnie. Kierując się tym przesłaniem, warto wiedzieć jaka deska na ścianę będzie najlepsza.
-
Styl rustykalny do kuchni
Każde pomieszczenie ma swoją specyfikę, dlatego powinniśmy dobierać elementy wystroju specjalnie do każdego z nich. Najważniejsza jest kuchnia rustykalna i to ona pozwala w pełni zaprezentować zalety, jakie posiada dom w stylu wiejskim.
Garnki z kamionki stojące na drewnianych szafkach i stara cegła pomiędzy nimi a blatem? To sprawdzona recepta na styl rustykalny! Musimy się postarać, aby każda dekoracja była autentycznie stara lub na taką wyglądała. W dzisiejszych czasach łatwo o postarzane deski lub płytki elewacyjne, ale warto wiedzieć jaką cegłę na ścianę wybrać.
Jeśli nasza mała kuchnia w stylu rustykalnym łączy się z większą jadalnia, stół będzie najważniejszym meblem w pomieszczeniu. To pole do popisu dla każdego aranżatora. Stawiając na gotowy mebel, można nie zawsze dopasować go do naszej rustykalnej kuchni. To jedna z odpowiedzi na pytanie dlaczego warto zaprojektować stół samemu. Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł, a zainteresowanych odsyłamy do niego.
-
Salon w stylu rustykalnym
To pomieszczenie jest szczególnie ważne, jeśli w domu mamy salon z aneksem kuchennym w stylu rustykalnym. Takie miejsce będzie sercem mieszkania, na którym powinniśmy się skupić podczas przygotowywania designu.
Salon w stylu rustykalnym to miejsce odpoczynku. O ile kuchnia powinna mieć więcej przestrzeni oraz “świeżości”, o tyle salon rustykalny ma być przytulny. W takim wnętrzu wieczory z książką lub filmem – szczególnie jeśli mamy do tego kominek – to prawdziwa przyjemność.
Przytulność nie równa się z tym, że salon w stylu rustykalnym powinien być mały. Duże pomieszczenie możemy skutecznie ocieplić wybierając czerwone lub brązowe cegły na ścianę. W przypadku, gdy rustykalny salon jest naprawdę duży, możemy optycznie go zmniejszyć za pomocą czarnego klinkieru. Jeśli nasze pomieszczenie nie jest zbyt wielkie, dobrym pomysłem są białe płytki ceglane Mirsk 15 – skuteczny sposób na zwiększenie przestronności.
-
Sypialnia w stylu rustykalnym
Czerwona cegła otaczająca proste łóżko z drewna to doskonały pomysł na sypialnię w stylu rustykalnym. Świetnym pomysłem są płytki na podłogę, dzięki czemu wnętrze nabierze unikalności.
Aby podkreślić charakter wnętrza, przydadzą się rustykalne deski na ścianę. Nie dość, że łatwo wybierzemy model postarzanego drewna to jeszcze znajdziemy specjalistów, którzy przygotują je specjalnie dla nas.
Rustykalne dekoracje wnętrza
Wspomnieliśmy już o ścianach, na które najlepiej wybrać rustykalne deski oraz płytki z cegły. Co z pozostałą częścią dekoracji? Doskonale pasują wszystkie gadżety myśliwskie oraz trofea, ale z różnych powodów duża część z nas nie chce się identyfikować ze strzelaniem do zwierząt. Na szczęście są inne sposoby.
Przydadzą się nam meble rustykalne, a przede wszystkim stare szafki. Mogą być wykonane z prostych desek, a więc nie musimy się skupiać na skomplikowanych modelach. Na oświetlenie powinniśmy wybrać lampy rustykalne. To modele zbliżone do industrialnych, powinny jednak bardziej kojarzyć się ze starym domostwem niż fabryką.
Każdemu możemy zaproponować drzwi rustykalne, które wykonuje się na zamówienie z desek. To wspaniała ozdoba domu, witająca gości już na wejściu do domu. Liczy się pierwsze wrażenie, a rustykalne drzwi na pewno nie zostaną niezauważone – to fantastyczna dekoracja. Bardziej surowe lub wyprofilowane przygotowane i wypolerowane, ta kwestia zależy tylko od nas. Przed podjęciem decyzji warto jednak przeczytać nasz artykuł: Jakie drzwi rustykalne wybrać?