Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Jak zamontować deski na ścianie?
Jak zamontować deski na ścianie?

Deski na ścianę to modny i bardzo efektowny element wystroju wnętrz, który wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Dodaje pomieszczeniom ciepła i przytulnego klimatu, będąc zarazem estetycznym i eleganckim detalem. Jak samodzielnie wykonać montaż rustykalnych desek we własnym domu? Do tego przyda nam się jeszcze jedna osoba do pomocy i odpowiedni zestaw montażowy.

Montaż desek na ścianę można wykonać na dwa sposoby - pierwszym jest montaż na listwach nośnych, a drugim jest zastosowanie kleju do montażu drewna i bezpośrednie przyklejenie desek na ścianę. Oba sposoby są dobre, jednak w tym artykule opowiemy jak zamontować deski przy pomocy zestawu montażowego, dostępnego w naszym sklepie.

Montaż desek na ścianie

Deski na ścianę najlepiej montować na konstrukcji nośnej z drewnianych łat (listew).  
W pierwszej kolejności należy stworzyć konstrukcję nośną. W tym celu listwy stelażowe z zestawu montażowego przytwierdzamy do ściany za pomocą wkrętów (w przypadku ściany z płyty karton-gips) lub kołków montażowych (do ścian murowanych). Listwy można również przytwierdzić przy pomocy kleju montażowego, jednak ten sposób może okazać się mniej trwały.

Odległość pomiędzy listwami stelażowymi nie powinna być większa niż 40 cm, dzięki temu miejsca łączenia desek będą wypadały na listwach montażowych. Listwy zawsze montujemy pod kątem prostym do zamierzonego kierunku desek. Listwy stelażowe powinny być suche, dzięki czemu będą łatwiej poddawać się obróbce i nie będą zmieniać kształtu. Odpowiednio wysuszone listwy, śruby i klipsy montażowe są częścią zestawu dostępnego w naszym sklepie. W trakcie montażu listew należy je dokładnie wypoziomować tak, aby zachować pion ściany. Dzięki temu montaż desek będzie łatwiejszy, a uzyskany efekt bardziej estetyczny.

Montaż najlepiej zacząć od góry ściany, deski należy ułożyć wpustem na klamry do dołu. Deski trzymają się na klamrach, które przytwierdzamy za pomocą wkrętów lub gwoździ do listew montażowych. Najłatwiej jest w pierwszej kolejności zamontować klamry do deski, a później dopasować wysokość przykręcenia klamry do listwy montażowej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, deski można dociąć i dopasować np. do skosu. Deski powinny ściśle do siebie przylegać, aby nie tworzyły się między nimi zbyt szerokie szpary. Dobrze jest sprawdzić wypoziomowanie każdej deski, a szczególnie pierwszej, przy pomocy poziomicy. Na koniec należy dociąć deski przy posadzce. Po zamontowaniu wszystkich desek można przystąpić do montażu wykończeniowych listew maskujących.

Jak zamontować listwy wykończeniowe do desek?

Listwy montujemy na krawędzi desek przy sąsiadujących ścianach, suficie i podłodze. W tym celu najlepiej użyć gwoździ ozdobnych lub gwoździ bez łebków. Listwy przybijamy do desek, a w razie potrzeby możemy je docinać, aby dopasować ich długość.
Polecamy obejrzeć przygotowany przez nas film o tym jak zamontować deski rustykalne?.

Montaż rustykalnych desek jest łatwym i przyjemnym zajęciem, warto jednak dobrze zaplanować rozmieszczenie desek i nigdzie się nie spieszyć, aby uzyskany efekt zachwycał nasze oczy. Najważniejsze jest, aby wszystkie listwy montażowe były w jednej płaszczyźnie, dzięki czemu rustykalne deski również będą równo ułożone, a efekt będzie nas nie tylko zadowalał, ale zachwycał!

Wersje językowe
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 56 30 70 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium