Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Beton architektoniczny czy tynk?
Tynk betonowy vs. płyty z betonu

Beton we wnętrzach budzi zachwyt swoim wyglądem i prostotą. Wyjątkowość leży w naturalnie występujących na jego powierzchni ubytkach, porowatości oraz solidnym i surowym wyglądzie. Efekt betonowej ściany można uzyskać na dwa sposoby - kładąc tynk lub montując betonowe płyty. Którą metodę wybrać?

Decydując się na beton na ścianie, powinniśmy się zastanowić, która opcja jest dla nas najlepsza. A to zależy od kilku czynników i naszych osobistych preferencji względem naszej betonowej ściany. Omówimy najpierw zalety i wady obu rozwiązań.

Tynk dekoracyjny – zalety i wady

Tynk betonowy daje nam możliwość uzyskania różnych faktur - zarówno gładkiej powierzchni, jak i efektu deskowania. Stosując tynk, możemy pokryć nim i jednocześnie ozdobić niewielkie powierzchnie lub trudno dostępne detale architektoniczne.

Dekoracyjny tynk betonowy jest dostępny pod postacią gotowej masy, nie musimy go rozdrabniać, dzięki czemu prace trwają zdecydowanie krócej. Duża plastyczność oraz wydłużony czas schnięcia tynku umożliwiają dostosowanie aranżacji do wymaganego efektu bez pośpiechu.

Zastosowanie impregnatu do tynku betonowego dodatkowo go wzmacnia, zabezpiecza jego powierzchnię przed zabrudzeniami oraz umożliwia stosowanie go w pomieszczeniach o wzmożonej wilgotności, np. w łazience. Dekoracyjny tynk betonowy jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych:

Kolory tynku betonowego

  • jasnoszary,
  • szary,
  • ciemnoszary.

Przed nałożeniem tynku na ścianę należy ją wcześniej zagruntować przy pomocy preparatu do gruntowania, a następnie nanieść podkład. Dopiero na tak przygotowaną ścianę nakładamy pierwszą, gładką warstwę tynku, a po jej wyschnięciu drugą, którą możemy dowolnie kształtować i nanieść ozdobne wzory według naszego uznania.

Beton architektoniczny – zalety i wady

Nasze płyty betonowe, dzięki zastosowaniu niepowtarzalnej receptury, są wykonane z lekkiego materiału, dlatego możemy je montować m.in. na płytach gipsowo-kartonowych. Są doskonałym, unikatowym i bardzo efektownym materiałem dekoracyjnym. Nadają niepowtarzalnego klimatu i ponadczasowego charakteru każdemu wnętrzu. Ich struktura jest bardzo odporna na ścieranie i bardzo wytrzymała, a wygląd niezwykle naturalny.

Z powodzeniem mogą być stosowane na ścianach o dużych powierzchniach bez detali architektonicznych i skosów. Standardowe płyty betonowe są dostępne w trzech rozmiarach:

Płyty betonowe – wymiary

  • 30cm x 60cm
  • 40cm x 80cm
  • 60cm x 120cm

Dostępne są również cztery nowe modele płyt betonowych, które dostępne są w czterech rozmiarach oraz 3 wariantach porowatości każda. Ich kolory to:

Kolory betonu architektonicznego

Możliwy również jest zakup płytek betonowych o wymiarach 30cm x 6cm. Płyty betonowe podobnie jak tynk betonowy warto poddać impregnacji, dzięki czemu ich powierzchnia będzie odporna na wilgoć i zabrudzenia. Stosowanie betonu architektonicznego we wnętrzu nadaje nowoczesnego charakteru powstałym aranżacjom. Tynk betonowy jest polecany w pomieszczeniach z detalami architektonicznymi oraz w sytuacji, kiedy chcemy stworzyć swój własny unikalny wzór na betonowej ścianie.

A płyty betonowe pozwalają na łatwe i szybkie pokrycie prostych ścian, gdzie nie ma krzywizn czy innych detali. Wybór zależy od naszych preferencji i właściwości wnętrza, w którym chcemy uzyskać efekt betonowej ściany.

Beton architektoniczny czy tynk?

Beton architektoniczny jest cięższy niż tynk dekoracyjny, którego grubość warstwy możemy modyfikować. Jakie są inne różnice? Tynk betonowy pozostawia więcej możliwości dostosowywania, ponieważ w momencie montażu jest plastyczny. Dzięki temu możemy stworzyć efekt deskowania, co w przypadku betonu architektonicznego nie jest możliwe. Oprócz tego tynk betonowy jest tańszy.

To jego główne zalety nad płytami z betonu, które z kolei są bardziej odporne na ścieranie. Dzięki temu, ta dekoracja wytrzyma długie lata – tynk przetrwa krócej. Beton architektoniczny ma też bardziej naturalny wygląd i zapewnia doskonalszą izolację termiczną i akustyczną.

Decydując się na betonowe płyty lub tynk dekoracyjny trzeba więc zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze: plastyczność, ekonomiczność i lekkość (tynk), czy naturalność, wytrzymałość i izolacja (beton).

Wersje językowe
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zadzwoń 56 30 70 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium