Najbardziej popularnym kolorem cegły jest oczywiście czerwony. Taka barwa to pierwsze, co przychodzi do głowy, ale istnieją też inne, np. szara lub biała. Warto jednak podkreślić, że czarna cegła dekoracyjna stwarza całkiem inne możliwości niż pozostałe kolory, a jej odpowiednie zastosowanie może wyjątkowo zachwycić elegancją. Gdzie wykorzystać czarną cegiełkę na ścianę?
Ciemna barwa sprawia, że pomieszczenie optycznie wydaje się mniejsze. W wielu kuchniach, salonach czy sypialniach będzie to minus, ale w niektórych okaże się strzałem w dziesiątkę! Przed zakupem płytek lepiej dobrze się zastanowić jaką cegłę na ścianę wybrać, bo na ogół przyda się inny kolor niż czarny.
Gdzie czarna cegła dekoracyjna sprawdzi się najlepiej?
Czarna cegiełka na ścianę sprawdzi się najlepiej w przestronnych wnętrzach, którym nie brakuje miejsca. To idealne rozwiązanie do wielkich jadalni czy salonów, ale odpowiednio użyte będzie wspaniale pasować również do mniejszych pomieszczeń. Wszystko dzięki temu, że czarnej cegły nie musimy stosować na całej długości ściany – warto ją umieścić jako drobny element dekoracyjny, który wprowadzi nutę elegancji.
Polując na barwę, nie musimy być zbyt radykalni. Czasem najsłuszniejszy wybór koloru to ciemnografitowy. Czarne płytki klinkierowe Obsidiaan przywodzą na myśl barwę skały ze szkliwa wulkanicznego, niezwykle popularnego wśród Majów i Azteków.
Ze względu na to, że ciemny kolor pomniejsza pomieszczenie, nie powinno się go stosować, jeśli jest ono bardzo mocno zabudowane. Czarna cegła sprawdzi się za to idealnie w przypadku ogrodzeń i elewacji zewnętrznych. Dzięki temu, że na takich płytkach najmniej widać zabrudzenia, możemy być spokojni o doskonały wygląd po latach – bez względu na długie deszczowe sezony.
Czarna cegła w salonie
Salon to największe pomieszczenie wielu domów. Z tego powodu zazwyczaj nie musimy się martwić, że zabraknie w nim miejsca. Powodów, dla którego warto zastosować czarną cegłę w salonie jest naprawdę mnóstwo.
Taka płytka może z powodzeniem stanowić tło dla dużego ekranu, na którym oglądamy filmy. Jednolita barwa nie przeszkadza i daje kontrast, dzięki któremu wspaniale ogląda się sceny grozy, miłosne i przygodowe. Płytki z cegły czarne posiadają głęboki kolor, który warto zrównoważyć białą fugą. Wszystko jednak zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać.
Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest rustykalny salon z czarną cegłą, w którym nie może zabraknąć drewna. Delikatnie obrobione deski wprowadzą element surowości, dzięki której wnętrze będzie jeszcze ciekawsze.
Połączenie drewna i cegły w kolorze czarnym to również metoda na zwiększoną elegancję salonu. Aby nie przesadzić z ciemną barwą, można nie tylko zastosować jaśniejsze meble, ale także wprowadzić okrągłe lustra. Dzięki temu czarna cegła w salonie nie będzie ograniczała przestrzeni, a tafla odbije światło lamp, o które musimy zadbać, by wnętrze stało się żywe.
Czarna cegła w kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym musimy uważać z ciemną barwą. Przygotowując posiłki powinniśmy czuć przestronność, dlatego cegła dekoracyjna czarna nie powinna zdominować jaśniejszych elementów. Nie znaczy to, że nie powinniśmy jej użyć – wręcz przeciwnie. Czarna cegła w kuchni dodaje elegancji, a “ciemną stronę mocy” można łatwo zrównoważyć. Wystarczą jasne meble.
Kolejny raz przychodzi z pomocą doskonale sprawdzone rozwiązanie. Cegła klinkierowa czarna odnajdzie się w szczególności między szafkami a kuchennym blatem. Rozświetlające pomieszczenie meble fantastycznie zaprezentują się na ciemniejszym tle. Cegła czarna Mirsk może okazać się trafnym wyborem, jeśli nie zależy nam na bardzo głębokiej barwie. Jaśniejsze przebarwienia tej płytki idealnie pasują do stylu rustykalnego, industrialnego lub do loftu.
Podsumowując: czarna cegła na ścianie stanowi odważne rozwiązanie, które dodaje elegancji i kontrastu. Istnieją bezpieczniejsze kolory, ale nie umożliwią osiągnięcia takiego rezultatu, jak ich czarny odpowiednik.